sezinlegez.com

Balkanlar II

Zaman : 25 Temmuz-3 Ağustos 2014
Rota     : Belgrad»Kotor»Perast»Budva»Durmutor Milli Parkı»Priştine
Bütçe  : 420 €
Gezi Detayı
Yapmadan Dönme
Galeri
Video
 
2.Balkanlar Seferi: Balkanlar Hayran Bırakmaya Devam Ediyor!

Durmitor Milli Parkı
Karadağ'da; Durmitor, Lov?en, Biogradska Gora, Skadar Lake ve Prokletije olmak üzere beş tane ulusal park bulunuyor. Kotor'a çok yakın olan, Arnavutluk ve Karadağ sınırında yer alan ve Balkanlar'daki en büyük göl olan Skadar Gölü'ne gitmeyi planlıyoruz fakat kiralık araba bulamadığımız için hostelimizin düzenlediği turlardan birine katılmaya karar veriyoruz.  Tüm günümüzü geçireceğimiz kuzey turuna katılıyoruz. Küçük bir minibüsle 2 Alman ve 2 Finlandiyalı eşliğinde turumuz başlıyor. Karadağ'lı şöförümüzün rehberliğinde Slano Lake, Devil's Lake ve Fish Lake'den geçerek Tara Kanyonu'na varıyoruz.

                                                                                                                       Slano Gölü


UNESCO tarafından koruma altında olan Durmitor Ulusal Parkında yer alan Tara Kanyonu; 146 km uzunluğunda ve 1333m derinliğinde. Dünyada, Kolorado Kanyonu'ndan sonra ikinci,  Avrupanın ise en derin kanyonu. Burada rafting ve zipline gibi yapabileceğiniz farklı aktiviteler bulunuyor. 1333 metre yükseklikle kanyonun iki yakasına gerilmiş çelik halatta kayarak kanyonun karşısına geçebilirsiniz mesela:) Ben değil ama arkadaşlarımdan biri yaptı, bana da gopro'yu arkadaşıma devretmek düştü:)

                                                                   Tara Kanyonunda zipline


Tara Kanyonu'ndan sonra Karadağ'ın en yüksek dağı olan Durmitor'un eteklerinde, 1416 metre rakımda yer alan Black Lake sıradaki rotamız. Biri küçük, biri büyük iki tane gölden oluşan Black Lake; güzel manzara ve temiz hava eşliğinde keyifli bir trekking parkuru sunuyor. Gündüz başlayan ve akşam saatlerinde Kotor'a dönüşümüzle son bulan turla, Karadağ'ı bir günde neredeyse güneyden kuzeye gezmiş oluyoruz. Black Lake'de yakalandığımız sağnak yağışın da katkısıyla, düşündüğümüzden daha soğuk geçen Durmitor turunu donmadan veya hastalanmadan tamamlamanın verdiği sevinci yaşıyoruz Kotor'a vardığımzda. Bizim gibi t-shirt ve şortdan başka yanınıza biraz daha kalın kıyafetler almayı unutmayın.

                                                         Durmitor'un Karagöl'ü,Black Lake


Artık dönüş yoluna geçiyoruz. İstanbul'a dönüş uçuşumuz Kosova'nın başkenti Priştine'den. Yine uzun bir akşam yolculuğu bizi bekliyor. Pek yeni sayılmayan küçük otobüsle, Türkleri seven ve bildiği birkaç türkçe kelimeyi sürekli söyleyen muaviniyle, siyah beyaz televizyonda başta 1970'lerden kalma bir müzik programı olduğunu zannettiğimiz daha sonra 2014'ün yılbaşı programı olduğunu anladığımız bitmek bilmeyen balkan müzikleriyle enteresan bir otobüs yolculuğu oluyor.

Turizmde yeni atağa geçen Karadağ; tarih, doğa veya deniz olarak çok şeyler vaad ediyor. Hırvatistan'la benzer şeyler sunan Karadağ, vize derdi olmaması ve çok daha ucuz olması açısından iyi bir alternatif sunuyor. Değerlendirmenizi öneririm:)