[Ad] Almanya'nın En Şirin 7 Kasabası
9.2.2017

Almanya'nın En Şirin 7 Kasabası Berlin, Münih, Hamburg, Köln ve Frankfurt gibi Almanya'nın en büyük şehirleri kendine has özellikleri ile parlarlar. Ancak bu sefer, keşfedilmemiş mücevherlerinden bazılarını bulmak için keyifli bir yurtdışı turu yaparak Almanya’nın daha da iç kısımlarına doğru yolculuk yapmaya karar verdik. Almanya turu boyunca siz de bu kasabalardan herhangi biriyle karşılaşırsanız eğer en az 1-2 saatinizi buralarda geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Tertemiz bir hava, doğayla iç içe ve huzur veren bir tatilin yolu, kesinlikle bol ağaç, yeşillik ve ormanın olduğu Almanya gibi yerlerden geçiyor. Verimli vadiler ve Alpler'in çarpıcı görkemi ile Avrupa turları arasındaki en sevilen duraklardan biri olan Almanya’nın en renkli, büyüleyici ve tekil Ortaçağ küçük kasabalardan bazılarını keşfetmeye hazır mısınız?

1) Gostar
922'de kurulan Goslar, Aşağı Saksonya'daki Harz'in kuzeybatı eteklerinde yer alan tarihi bir kasabadır. Ortaçağda yaklaşık 250 yıl boyunca bir imparatorluk şehri ve Kutsal Roma İmparatorluğu'ndaki en önemli iktidar kollarından biri olması nedeniyle tarihe ilgi duyan turistlerin akınına uğruyor. Madencilik, kasabanın gelişmesinde önemli bir rol oynuyor; Ortaçağ döneminde bakırın ana kaynağı olan Rammelsberg madeni, çinko, kurşun, altın ve gümüş madenleri çıkarıldı. Günümüzde kentin İmparatorluk Sarayı, Belediye Sarayı ve güzelce oyulmuş yarı ahşap evler (Goslar, 1800 ev ile Almanya'daki en çok eski eve sahip kenti) ile iyi korunmuş bir tarihi merkez gibi ziyaret etmeye değer ilginç yerler var.

Gostar

2) Garmisch-Partenkirchen
Garmisch ve Partenkirchen bir zamanlar iki ayrı pazar kasabasıydı ve her ikisi de yüksek dağlar, derin kanyonlar ve kır çiçekleri ile doğal çevre arasında kalan büyüleyici tarihi merkezler, zengin bir kültür ve eski moda Bavyera misafirperverliği sunuyordu. Garmisch-Partenkirchen, kelimenin tam anlamıyla hem birinci sınıf bir kayak merkezi hem de bir yaz tatili oyun alanıdır. Almanya gezinizde mutlaka uğramanız gereken bu kasabada dört mevsim yapacak bir şeyler bulmanız mümkün. Bu kasaba, özellikle yaz aylarında yürüyüşçüler, dağcılar, bisikletçiler, spa meraklıları, folklor meraklıları için dört dörtlük bir yer.

Garmisch-Partenkirchen.

3) Wernigerode
Wernigerode sadece tuhaf mimarisi ile ünlü değil; kasabadaki belediye binası, Almanya'nın en önemli simgelerinden biri ve aynı zamanda cadıların karanlık geçmişi ile de halen gizemini koruyor. Wernigerode'nun muhteşem Ortaçağ kalesi ise pastoral görünümlü kasabadagöz alıcı bir manzara sunuyor.

Wernigerode.

4) Bad Wimpfen
BadWimpfen, Neckar Nehri boyunca Alman kırsal kesiminde, Jagst Nehri’nden karşıya uzanan zarif bir Ortaçağ şehridir. Birinci ve ikinci dünya savaşları sırasında bozulmadan kalmıştı ve bu nedenle hala en kolay tanınabilir mimari stillerden biri olan Fachwerkhäuser adlı güzel Ortaçağ görünümlü ahşap evler ile insanı büyülüyor.

Bad Wimpfen.

5) Monschau
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kaybolmadan çıkan Monschau, Eifel Dağı’ndaki küçük bir tatil kasabasıdır. Kayrakla kaplı evler, ahşap evler, kafe, restoran, hediyelik eşya dükkanı ve otel ile ahşap çerçeveli binaları kasabanın her köşesinde görebilirsiniz. Turistlerin Almanya turunda bu kasabaya uğramaları durumunda genellikle en sevdiği yer, daracık sokakları ve bu sokaklardaki yarı ahşap evler. Ayrıca Markt Market Meydanı'nın yakınındaki su değirmenini kesinlikle yakından görmelisiniz.

Monschau.

6) Bamberg
Bamberg, oldukça fotojenik bir kasaba ve Regnitz Nehri'nde ve Ana Tuna kanalında, Kuzey Bavyera'da bir UNESCO Dünya Mirası kenti olarak da biliniyor. Yedi tepede kurulmuş olan bu kasabada her tepe bir kilise veya bir kale ile taçlandırılmış. Bamberg'dekiAltenburg Kalesi gibi bazı binaların tarihi12. yüzyılın başlangıcına kadar uzanıyor. Kasabadaki belki de en dikkat çekici bina olan OldTownHall'ı ziyaret etmeden Almanya gezinizi sonlandırmayın.

Bamberg.

7) Meissen
Elbe Nehri'nde yer alan Meissen, Dresden'in kuzeybatısında yer alıyor ve daha görür görmez aşık olacağınıza eminiz. Dağdaki heybetli kalesi, Elbe Vadisi’nin üzüm bağları manzarası da dahil olmak üzere antik kent manzarası, Almanya tatilinizin unutulmazlarından olacak. Meissen Kalesi (1471), gösterişli Gotik tarzdaki en güzel binalardan biridir. 1710-1865 yılları arasında ise Ulusal Porselen Fabrikası'na da ev sahipliği yapmıştır.

Meissen.

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez