Covid-19 Sonrası Nasıl Seyahat Edeceğiz?
02.06.2020


Covid-19 Sonrası Nasıl Seyahat Edeceğiz?

Tam anlamıyla dünyayı saracak ve tüm toplumları etkisi altına alıp, hayatı alt üst edecek, normalin yeniden tanımlanmasına neden olacak bir virüs salgını hikayesini ancak hollywood filmlerinde görürüz ve yok artık! deriz sanıyorduk. Ta ki 2020 yılının başlarında, kendimiz deneyimleyene kadar!


İlk şokun atlatıldığı ve görece kontrol altına alınan vakalar sonucu 1 Haziran 2020 itibariyle normalleşme adımlarının atıldığı bir sürece giriyoruz. Ulaşım yasaklarının kalktığı, kafe ve restoranların, parkların açıldığı bu süreçte tabii ki temkinli davranmayı bırakmadan yaşamımızı yeniden şekillendirmeye çalışacağız.2020 yılına girerken sizler gibi benim de kafamda seyahat ile ilgili dolanan bir sürü fikir vardı. Bir köşede kös kös oturmak durumunda kalan o fikirleri nasıl bir gelecek bekliyor diye bazı araştırmalara girdim. Covid virüsü sonrası seyahatler nasıl olacak? Covid virüsü sonrası uçuşlarda kısıtlamalar ve değişiklikler olacak mı? Ne zaman seyahat planları yapabileceğiz? Otobüsle ve uçakla seyahat nasıl olacak? gibi kafamda beliren sorulara bulduğum güncel cevapları burada sizlerle de paylaşmak istedim.

Pandemi sonrası normalleşme sürecinde, yurtiçi sehayatlerindeki en temel değişiklik Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulaması olarak görülüyor.

HES Kodu Uygulaması Nedir?
Virüsün yayılmasını önlemek ve yavaşlatmak için, hastalığa maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş, potansiyel risk taşıyan kişilerin toplu ulaşıma katılmasını engelleyerek yolcuların güvenli seyahat etmelerini amaçlıyor. Ayrıca risk taşıdığı için araçlara kabul edilmeyecek yolcuları mümkün olan en erken sürede bilgilendirerek iki taraflı mağduriyetin ortadan kaldırılması da söz konusu.

Havayolu, demiryolu veya otobüsle yapacağınız yurtiçi seyahatlerinizde, bilet satın alma sürecinden başlayarak sahip olmanız gereken bu 10-12 haneli kod, Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla sorgulanarak yolculuğa katılmanızda bir engel olup olmadığı kontrol edilecek. Sağlık Bakanlığı’nca seyahatine onay verilmeyen yolcular araçlara kabul edilmeyecek.

HES Kodu Zorunlu Mu?
Hes kodu, TC vatandaşları için yurtiçi seyahatlerde ve Türkiye çıkışlı yurtdışı uçuşlarda zorunlu. Her yolcunun kendi kodunun bulunması gerekiyor fakat henüz 2 yaşına ulaşmamış bebek yolcular için bu kod zorunlu değil.Yurt dışından gelip iç hatlara devam edecek bağlantılı uçuşlarda HES kodu zorunluluğu bulunmamakta ama Türkiye çıkışlı dış hat ve yurtiçi seyahatlerinde bu kod zorunlu, unutmayın! Kodu olmayanlar uçuşa kabul edilmeyecektir.


HES Kodunun Süresi Var mı?
HES kodunuzun belli bir geçerlilik süresi var. O yüzden gidiş ve dönüşünüzü kapsayacak, hatta seyahatinizin bitişinden en az 7 gün daha geçerli olması gerekmekte.


HES Kodu Nasıl Alınıyor?
HES kodunuzu 2 şekilde alabilirsiniz. Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını telefonunuza indirip uygulama üzerinden rahatlıkla alabilirsiniz. Veya 2023’e SMS göndererek alabilirsiniz. Yollayacağınız mesajın içeriği şu şekilde olmalı:

TC kimlik numaranız (boşluk) kimlik seri numaranızın son 4 rakamı (boşluk) HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısı

Covid-19 Virüsü Sonrası Otobüsle Seyahat
Şehirler arası seyahatte büyük otobüs firmaları 4 haziran itibariyle seferlerine başlama kararı almış durumda. Otobüs koltuk kapasitesinin %50’si kadar yolcu kabul edecek firmaların yerine getireceği hijyen gereklilikleri de şu şekilde belirtiliyor:
- Otobüsler her yolculuk öncesi ve sonrası havalandırılacak.
- Her sefer öncesi otobüs içi temas yüzeyleri dezenfektan ile temizlenecek.
- Terminaller ve bagaj alımı esnasında da dezenfektan işlemleri yapılacak.
- Yolculuk boyunca kabin memurları maske, eldiven, yüz siperliği kullanacak.
- Otobüs ikramları tek kullanımlık olacak ve kapalı ambalajlarıyla kutularda muhafaza edilecek.

Covid-19 Virüsü Sonrası Otobüsle Seyahat Ederken Uyulması Gereken Kurallar
Otobüse binmeden önce tüm yolcuların temassız ateş ölçerler ile vücut ısıları ölçülecek ve ateşi 38 derecenin üzerinde olan yolcular araçlara kabul edilmeyecek. Ayrıca yolculuk esnasında maske takılması yolcular için de bir zorunluluk.

Covid-19 Sonrası Uçakla Seyahat
Yurtiçi uçak seferleri de bazı değişikliklerle beraber 1 Haziran itibariyle başladı. İlk etapta kısıtlı sayıda seferle başlayan uçuşların talep doğrultusunda artacağı da su götürmez bir gerçek.

Covid-19 Virüsü Sonrası Uçak Yolculuğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yoğunluk ihtimaline karşı yolculuğumuzdan 2 saat önce havaalanına gidiyorduk malumunuz, bu süreçte bu zaman dilimini biraz daha arttırmamız gerekiyor. Ayrıca online check-in işlemlerini önceden tamamlamak daha önem kazanıyor.

Uçak yolculuklarında, otobüslerde olduğu gibi yolcu kapasitesinde azaltılma uygulanmıyor. Yolcular, yolculuk süresince yine maske takmak zorunda. Türk Havayolları yolcularına maske ve hijyenik mendilden oluşan bir set hazırlamış durumda ama bu tarz uygulamalar firmaya göre farklılık gösteriyor olacaktır.Uçaklara kabin bagajı kabul edilmiyor, kabinde yanınıza sadece el çantanızı alabilirsiniz. Bunun dışında tüm eşyalarınızı bagaja teslim etmek zorundasınız. Ayrıca hijyen gerekliliklerinden dolayı uçak içi ikramları da kaldırılmış durumda. Su servisi bunun dışında sanırım.

Covid-19 Virüsü Sonrası Yurt Dışı Seyahat
Yurt dışı seyahatler için Türk Hava Yolları’nın şimdilik verdiği tarih 18 Haziran. Avrupa'daki 16 şehirden Anadolu'daki 14 noktaya direkt uçuşların başlayacağı belirtiliyor. Bu şehirler: Almanya'da Münih, Berlin, Frankfurt, Stuttgart, Hannover, Köln, Düsseldorf ve Hamburg, İsviçre'de Zürih, Cenevre ve Basel, Avusturya'da Viyana ve Salzburg, Hollanda'da Amsterdam, Danimarka'da Kopenhag, İsveç'te Stockholm. Diğer merkezlere uçuşlar için bilet satışları web sitesi üzerinden gerçekleşmekte fakat detaylar ilerleyen süreçte netlik kazanacak sanırım.

Yabancı ülkelerin sınırlarını açma ve yeni seyahat prosedürleri ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor ama özellikle Avrupa ülkeleri için seyahatlerin başlama tarihi 15 Haziran’den sonra görünüyor, hatta bazı ülkelerde bu tarih temmuza sarkıyor.

Ülkelerin bu konudaki kararlarını incelerken en fazla veriye Yunanistan’da ulaşıyorum. Biliyorsunuz 29 ülke ile sınırlarını açtığını açıklayan Yunanistan’ın bu listesinde komşu Türkiye şimdilik bulunmuyor. Yunanistan’ın 3 aşamalı gerçekleştireceği bu sınır açma uygulamasının detayları ise biraz ağır. İlk aşamada sadece Atina’ya gelen uçuşların kabulü söz konusu ve gelen yolcuların hepsine test uygulanacağından, geldikleri gün belirlenmiş otellerde kalma zorunluluklarının olduğundan bahsediliyor. Yapılan testin negatif çıkması durumunda  7 günlük, pozitif çıkması durumunda ise 14 günlük bir karantina uygulanacağı belirtiliyor. Yani keyfi, bir haftalık bir tatil için Yunanistan biraz meşakkatli bir seçenek gibi duruyor.Sınırların açılması ve normalleşmeye başlanılan bu süreçte diğer ülkelerin de Yunanistan’a benzer uygulamalar dahilinde yurt dışından ziyaretçi kabul edeceğini düşünüyorum açıkçası. Ama ülkelerin kötüye giden ekonomilerini turizm ile biraz toparlama isteklerinin sonuçlarını da merak etmiyor değilim. Sanırım durup biraz daha gözlem yapma ve sürecin nasıl ilerleyeceğini izlemek zamanıdır. Sağlıkla kalın!


Kaynakça: www.covid19bilgi.saglik.gov.tr, www.tursab.org.tr, www.euronews.com, www.turkishairlines.com, www.kamilkoc.com.tr, www.flypgs.com

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez