sezinlegez.com
13.3.2016

Hudutlar, Barışın Sınırları

Sınırlar; insanoğlu tarafından belirlenmiş, birçoğu yine insanoğlu kanıyla çizilmiş, kimisi hala çizilmeye devam eden, kimisi de silinen küresel hayal ürünümüz... Çocukken haritaya bakarken birçok ülkenin sınırlarının nasıl belirlendiğini merak ettiğimi net hatırlıyorum. Muhtemelen bir dağı, nehri takip ederken kıvrılarak ilerleyen çizgiler iyi hoş da, Mısır veya Amerika'daki gibi dümdüz ilerleyen çizgiler hep daha garip gelirdi bana. Neden? nasıl? soruları üşüşürdü kafama.

Belki Valerio Vincenzo da çocukken benim gibi o kırmızı çizgileri merak ediyordu da o yüzden "büyüyünce" bu çizgilerin peşine düşmüş. Fotoğrafçı Valerio Vincenzo'nun "Hudutlar, Barışın Sınırları" adlı fotoğraf projesi; 1985'te imzalanan Schengen anlaşmasıyla hem peyzajdan hem de akıllardan yavaş yavaş silinen Avrupa ülkelerinin artık "huzurlu" olan sınırları boyunca çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Bu geçişlerin ruhunu yakalamaya çalışan fotoğrafçı, bir taraftan da sınırların yaşadığı bu tarihi değişimi fotoğraflarla belgelemiş.

2007'de başladığı bu projede; GPS ve detaylı haritalar yardımıyla "silinmiş" sınırlar boyunca birçok yolculuk yapmış Valerio Vincenzo.

borderline, frontiers of peace
                     Fotoğrafçının izlediği ve fotoğrafladığı sınır noktalarının haritası (harita kaynak)

 

2013'te Avrupa gazetecilik ödülü Prix Louise Weiss ve 2016'da Canon Silver Camera ödülünü alan proje, 2015 yılında UNESCO'nun Paris'teki merkez ofisi de dahil olmak üzere Fransa'nın birçok yerinde sergilenmiş ve Avrupa'daki birçok festivalde de yer almış.

Barışın fotoğraf karelerinden taşıp içimize sızdığı, yüzdeki tebessümle "keşke her sınır böyle olsa" dedirten çalışmalarından içimi en ısıtanlarını sizlere aktarıyorum.

belgium-netherlands borderline
                                                                                        Belçika-Hollanda sınırı

 

latvia-estonia borderline
                                                                                     Letonya-Estonya sınırı

 

poland-lithuania borderline
                                                                                       Polonya-Litvanya sınırı

 

switzerland-italy borderline
                                                                                          İsviçre-İtalya sınırı

 

germany-poland borderline
                                                                                    Almayna-Polonya sınırı

 

portugal-spain borderline
                                                                                   Portekiz-İspanya sınırı

 

Fotoğrafçının diğer çalışmalarını da incelemek veya bu projesi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için kendi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.