sezinlegez.com

Koca bir yılı bir veya iki haftalık tatilin hülyaları ve heyecanı ile geçiren şehir insanlarından biri kahramanımız. Yani ben, yani sen... 

Ben de tıpkı senin gibi; gezmekten, farklı yerleri görmekten, birazcık da olsa farklı kültürlerin bir parçası olmaktan zevk alan, gezen kişileri gördükçe veya gezileriyle ilgili yazılar okudukça masum bir kıskançlıkla dudağı yer çekimine yenik düşen, bazen de başkalarını kıskanırken arkadaşları tarafından o aynı kıskançlığa maruz kalan, herşeyi bırakıp sırt çantasını alıp dünyayı tanımaya çıkanlara gıpta eden ve "ben de birgün bunu yapacağım!" diyen, gezmek fikrinin bile yüzde gülümsemeye, zihinde astral yolculuğa sebebiyet verdiği biriyim.

Eşkal vermek gerekirse; Sezin Hekimoğlu ben! Zonguldak doğumlu olsam da aslen Doğu Karadenizliyim. Üniversiteye kadar memleketim olan Artvin'in Arhavi ilçesinde yaşadım. Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümünü kazandıktan sonra Eskişehir'e taşındım. Eskişehir'de yaşadığım harika beş yıldan sonra İstanbul'da iş hayatına ve yüksek lisansa başladım. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde başladığım yüksek lisansımı, yazdığım "Mimaride Çevreci Yaklaşımlar Bağlamında Düşük Teknolojili (low-tech) Bina Uygulamaları Üzerine Bir İrdeleme" başlıklı tezimle 2014'te tamamladım.

Üniversitedeyden yaz tatillerinde kuzen ziyareti, aile ile yurtdışı gezileri şeklinde başlayan gezmelerim; arkadaşlarla yapılan tatiller, gönüllü çalışma kampları ve kendi başıma gezme şekline dönüştü. 2010-11 yılları arasında yüksek lisansımı yaparken, değişim öğrencisi olarak İspanya'nın Valensiya kentinde yaşadım. Bu süreçte; sadece gezmenin ötesinde, yurtdışında yaşamayı deneyimledim ve her fırsatta (ki İspanyol akademik takviminde bu fırsatlar hayli fazlaydı) bir veya iki haftalık gezilerle öncelikle İber yarımadası olmak üzere Fas'ı gezdim.

Anime sevdiğimi bilen iki İspanyol arkadaşımın güle güle hediyesi karikatürümün eşliğinde yaklaşık 1 yıllık İber Yarımadası fethimin özeti:)


Bu bir yıllık aradan sonra, 2007'den beri süren iş hayatı düzenime geri döndüm. Şu an bir mimarlık ofisinde çalışmaktayım ve hangi tatilde nereye gitsem diye google maps önünde hülyalara dalmaktayım:)

Bu blog'u okuyorsanız; uzun zamandır kafamda olan güzel bir gezi bloğu yapma fikrimi sonunda gerçekleştirmişim demektir. Umarım "güzel" hedefi de gerçekleşmiştir...

Bu gezi bloğunun amacı;
*Amatör bir gezgin olarak; bulunduğum yerler hakkında deneyimlerimi size aktarmak, fotoğraflar aracılığıyla kendi gördüklerimi size de göstermek, belki merakınızı gidermek, belki meraklandırmak, belki de yapıyor olduğunuz gezi planı için fikir vermek, yardımcı olmaktır.
*Bir hayalperest olarak ise; gitmek istediğim yerler hakkında yaptığım araştırmaları aktarmak, hayali planlarımdan bahsetmek ve gidenlerden fikirler almaktır. Henüz hepsi kağıda dökülmemiş olsa da kafamdaki liste kabarık. Çünkü; Dünya büyük ve görecek çok yer var!

Bu blogun oluşmasında; sınırsız teknik desteği için öncelikle Bilal Tatar'a, "sizleri editörüm ilan ediyorum!" beyanatım sonrası benle uğraştıkları için Hacer Kurdoğlu ve Burak Esenç'e ve fikirleri, önerileri, destekleriyle hep yanımda olan arkadaşlarıma ve aileme teşekkür ediyorum!

 

Sezin Hekimoğlu