Adriyatik'in Saklı İncisi Split

Split’e yaklaştığımızda İstanbul’un trafiğini aratmayan bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Saatler sonra gecikmeli olarak şehre ulaştığımızda kiraladığımız dairenin sahibinden o trafiğin nedeninin o akşam konseri olan Roger Waters olduğunu öğreniyoruz. Aynı turne kapsamında İstanbul’da da gerçekleşecek olan bu konserin bilet fiyatlarını öğrendiğimizde ise şok oluyoruz, çünkü İstanbul’daki bilet fiyatları arasında uçurum var. Vip bileti bile 500 kuna yani 70€ civarında.

Split, Hırvatistan
Beyaz rengin hakim olduğu Diocletian Sarayı.

Dubrovnik’te bıraktığımı sandığım hayranlık duygusunu Split'te de yanı başımda buluyorum. Split; her şeyin çok iyi düşünülüp kurgulandığı hissi yaratan, steril, düzenli Dubrovnik’in daha organik, kendiliğinden şekillenmiş hali gibi. Ama çıplak ayakla yürüme isteği uyandıran, cilalanmış gibi parlayan taş sokaklar tamamen aynı. Split'in tarihi kent merkezi; UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiş olan Roma sarayı Diocletian'da kurulmuş. Dört ana girişi (altın, gümüş, demir ve bronz geçiti) olan bu büyük saray, Dalmaçya kıyısında yer alıyor. Sarayın deniz cephesindeki, Riva denilen kısmı; cafelerin sahil boyunca sıralandığı, önlerinde güzel bir parkın yer aldığı keyifli bir yer.

Split, Hırvatistan
Split'in limanından manzaralar.

Sarayın hemen önündeki Riva olarak adlandırılan kısım Limanda günübirlik tekne turları düzenleyen firmaların tekneleri ve reklam panolarını görebilirsiniz. Hırvatistan’ın en popüler adaları olan Hvar ve Korcula adalarının yanında Brac ve Solta adalarına da fiyatları çeşitlilik gösteren turlar bulabilirsiniz. Bizim yaptığımız gibi 50 euro’luk Brac adası turunu 20 euro’ya mal etme gibi bir seçeneğiniz de var. Riva'da yer alan "turist info" ofisinde adalara giden feribotlar hakkında bolca bilgi var. Panolardaki bilgiler yeterli gelmezse, oradaki görevliler gayet iyi ilgileniyorlar, yardımcı oluyorlar. Zamanınıza, gezi planınıza en uygun adayı seçerek ister günübirlik, ister daha uzun süre için adalara gidebilirsiniz. Biz günübirlik ada turunu, Split'e en yakın ada olan Brac'dan yana kullanıyoruz. Bir saatlik mesafede yer alan adada, Split’ten kalkan arabalı feribotların ulaştığı nokta Supetar. Buradan bir saatlik otobüs yolculuğu ile adayı aşıp, diğer tarafta yer alan meşhur Zlatni Rat plajına sahip Bol kasabasına ulaşabilirsiniz. Otobüs saatleriyle ilgili detaylı bilgiyi de turist info’dan alabilirsiniz. Biz, kiralamış olduğumuz araçla otobüs saatlerinden bağımsız olarak hareket ediyoruz. Çam ağaçlarıyla dolu ormanlık bir alanın önünde bembeyaz taşlar ve masmavi denizle çevrili bir burun olan bu plaj görülmeye değer.

Split, Hırvatistan
UNESCO Dünya Mirası listesindeki Roma sarayı.

Split’te şehir merkezinin doğu ve batısında da yüzülebilecek plajlar bulunuyor. Biz doğu kısmındaki plaja giderken şehrin o kısmının da hoş olduğunu, güzel lokantaların bulunduğunu fark ediyoruz. Akşam yemeği için önceden gözümüze kestirdiğimiz Bistro Toc'a gidiyoruz. Hem lezzetli hem de ucuz bu sevimli lokantayı denemenizi tavsiye ederim. Genel olarak Hırvatistan, İtalyan mutfağından etkilenmiş biryer. Çok başarılı İtalyan yemeklerine hazır olun:)

Zaman:
20-28 Temmuz 2013

Rota:
İstanbul
»Saraybosna»Mostar»Dubrovnik»Split»Zadar»Plitvice Milli Parkı»İstanbul

Kadro:
5 kişi

Ulaşım:
İstanbul-Saraybosna: Uçak (Pegasus ile 3-4 ay önce alınan biletlerle gidiş-dönüş 250 tl)
Saraybosna-Mostar: Tren
Mostar-Dubrovnik: Otobüs
Dubrovnik-Split-Zadar-Plitvice-Saraybosna (yani gezinin geri kalanı): Kiralık araç (Tekrar Saraybosna’ya döneceğimiz için aracın sınırdan geçmesine uygun belgelere 25 € fazladan vererek, 5 günlük 500 €’ya araç kiraladık. Toplamda yaptığımız 1200 km’den fazla yol için sadece bir kere 50€’luk benzin aldık.)
Saraybosna-İstanbul:Uçak

Masraf:
Gidiş-Dönüş Uçak Bileti: 250 tl (Pegasus)
Vize ücreti: 60€ + 8€ (banka işlem ücreti)
Bu ücreti ödememek için; Konsolosluğun hesap açtırmış olduğu Beyoğlu şubesinden vize harcını yatırabilirsiniz.
Seyahat sigortası: 10€
Araç kiralama: 100€ + 10€ (benzin)
Saraybosna Konaklama: 10€
Dubrovnik Konaklama: 84€ (2 gece)
Split Konaklama: 27€
Zadar Konaklama: 25€
Plitvice Konaklama: 40€ (2 gece)

1 kişi için uçak bileti dahil genel harcamalar toplamı (yeme-içme hariç): 460€

Bosna-Hersek'te
* Boşnak böreği ye ve yogurt (bizim ayran) iç!
* Bosna-Hersek'in acı dolu yakın geçmişiyle ilgili bir müzeye git!
* Mostar köprüsünden atlayanları izle!
* Saraybosna'da cevapcici ye!

Hırvatistan'da
* Dubrovnik limanında çeşit çeşit deniz mahsülü ye!
* Dubrovnik'te şehir surları üzerinde gez!
* Split'te Diocletian sarayının sokaklarında kaybol! (nasılsa hep aynı meydanlara çıkacaksın)
* Brac adasında Zlatni Rat plajına git!
* Zadar'ın taş sokaklarında çıplak ayakla dolaş!
* Plitvice milli parkının berrak mavi-yeşil sularında yüzememenin üzüntüsüyle ve doğaya hayranlıkla gez!


Önceki Yazı
Sonraki Yazı

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez