sezinlegez.com

Balkanlar I

Zaman : 20-28 Temmuz 2013
Rota     : Saraybosna»Mostar»Dubrovnik»Split»Zadar»Plitvice Milli Parkı
Bütçe  : 460 € (yeme-içme hariç)
Gezi Detayı
Yapmadan Dönme
Galeri
Video
 
1.Balkanlar Seferi: Ee Buralar Harikaymış!

Split
Split’e yaklaştığımızda İstanbul’un trafiğini aratmayan bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Saatler sonra gecikmeli olarak şehre ulaştığmızda kiraladığımız dairenin sahibinden o trafiğin nedeninin o akşam konseri olan Roger Waters olduğunu öğreniyoruz. Aynı turne kapsamında İstanbul’da da gerçekleşecek olan bu konserin bilet fiyatlarını öğrendiğimizde ise şok oluyoruz, çünkü İstanbul’daki bilet fiyatları arasında uçurum var. Vip bileti bile 500 kuna yani 70€ civarında.

Dubrovnik’te bıraktığımı sandığım hayranlık duygusunu Split'te de yanı başımda buluyorum. Split; her şeyin çok iyi düşünülüp kurgulandığı hissi yaratan, steril, düzenli Dubrovnik’in daha organik, kendiliğinden şekillenmiş hali gibi. Ama çıplak ayakla yürüme isteği uyandıran, cilalanmış gibi parlayan taş sokaklar tamamen aynı.

                          Beyaz rengin hakim olduğu Diocletian sarayıSplit'in tarihi kent merkezi; UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiş olan Roma sarayı Diocletian'da kurulmuş. Dört ana girişi (altın, gümüş, demir ve bronz geçiti) olan bu büyük saray, Dalmaçya kıyısında yer alıyor. Sarayın deniz cephesindeki, Riva denilen kısmı; cafelerin sahil boyunca sıralandığı, önlerinde güzel bir parkın yer aldığı keyifli bir yer.

Sarayın hemen önündeki Riva olarak adlandırılan kısım


Limanda günübirlik tekne turları düzenleyen firmaların tekneleri ve reklam panolarını görebilirsiniz. Hırvatistan’ın en popüler adaları olan Hvar ve Kor?ula adalarının yanında Bra? ve Solta adalarına da fiyatları çeşitlilik gösteren turlar bulabilirsiniz. Bizim yaptığımız gibi 50 euro’luk Bra? adası turunu 20 euro’ya mal etme gibi bir seçeneğiniz de var. Riva'da yer alan "turist info" ofisinde adalara giden feribotlar hakkında bolca bilgi var. Panolardaki bilgiler yeterli gelmezse, oradaki görevliler gayet iyi ilgileniyorlar, yardımcı oluyorlar. Zamanınıza, gezi planınıza en uygun adayı seçerek ister günübirlik, ister daha uzun süre için adalara gidebilirsiniz. Biz günübirlik ada turunu, Split'e en yakın ada olan Bra?'dan yana kullanıyoruz. Bir saatlik mesafede yer alan adada, Split’ten kalkan arabalı feribotların ulaştığı nokta Supetar. Buradan bir saatlik otobüs yolculuğu ile adayı aşıp, diğer tarafta yer alan meşhur Zlatni Rat plajına sahip Bol kasabasına ulaşabilirsiniz. Otobüs saatleriyle ilgili detaylı bilgiyi de turist info’dan alabilirsiniz. Biz, kiralamış olduğumuz araçla otobüs saatlerinden bağımsız olarak hareket ediyoruz. Çam ağaçlarıyla dolu ormanlık bir alanın önünde bembeyaz taşlar ve masmavi denizle çevrili bir burun olan bu plaj görülmeye değer.


Split’te şehir merkezinin doğu ve batısında da yüzülebilecek plajlar bulunuyor. Biz doğu kısmındaki plaja giderken şehrin o kısmının da hoş olduğunu, güzel lokantaların bulunduğunu fark ediyoruz. Akşam yemeği için önceden gözümüze kestirdiğimiz Bistro Toc'a gidiyoruz. Hem lezzetli hem de ucuz bu sevimli lokantayı denemenizi tavsiye ederim. Genel olarak Hırvatistan, İtalyan mutfağından etkilenmiş biryer. Çok başarılı İtalyan yemeklerine hazır olun:)