sezinlegez.com

Balkanlar I

Zaman : 20-28 Temmuz 2013
Rota     : Saraybosna»Mostar»Dubrovnik»Split»Zadar»Plitvice Milli Parkı
Bütçe  : 460 € (yeme-içme hariç)
Gezi Detayı
Yapmadan Dönme
Galeri
Video
 
1.Balkanlar Seferi: Ee Buralar Harikaymış!

Zadar
Yine tarihi bir Dalmaçya şehri sıradaki rotamız: Zadar. Dubrovnik ve Split’te eski kent merkezine adımımızı attığımızda bizi açık hava operasından melodiler karşılamıştı. Zadar’da da bizi açık hava konseri karşılıyor. Hatta akşam yemeği için hostelin bize tavsiye ettiği lokantanın tam karşısında oluyor konser. Kalabalık ve müzik eşliğinde İtalyan mutfağından lezzetli örnekler tadıyoruz. Lokanta biraz lüks gibi görünüyor ama fiyatları gayet iyi, yemekleri ise muhteşem. Hırvatistan’da genel olarak yemek porsiyonları çok fazla, gezi boyunca yediğimiz yemeklerin hiçbirini tamamen bitiremiyoruz. Lokantanın hemen arka sokağında sadece pizza yapan başka bir şubesi daha bulunan Canzona'yı denemenizi tavsiye ederim.                                                                                                 Canzona Restoran


Zadar da; Dalmaçya kıyısında yer alan, beyaz taş binalar ve sokaklardan oluşan bir kale kent. Bu kale kentin dışında yer alan sahil kısmı da oldukça kalabalık ve insanlar tarafından kullanılıyor. Özellikle 2005'te Hırvat mimar Nikola Baši? tarafından yapılan "Sea Organ" ve "Solar Circle" projesi sahili cazibe merkezi yapmış. Sea Organ, mimari bir obje ve deneysel müzik aleti olarak tanımlanıyor. 70 metre uzunluğundaki proje, mermer basamaklardan oluşuyor. Bu basamakların altına yerleştirilen farklı çap ve uzunluktaki 35 tane tüp sayesinde deniz dalgaları ve rüzgar doğal bir orkestraya dönüştürülmüş. Denizin müziğini dinlemek isterseniz buraya buyrun.

                                                                              Sea Organ projesi 


Proje hakkında daha detaylı bilgi okumak isteyenleri ise şuraya alalım.

Basamaklarla denize doğru anfitiyatro gibi yapılan kısımda insanlar denize giriyor veya güneşleniyor. Hemen yanında, gündüz depoladığı güneş enerjisini akşam ışık oyununa çeviren büyük bir daire panel bulunuyor. Biz burada sabah bulunduğumuz için bu gösteriye tanık olamıyoruz ama akşam Zadar'da olacaksanız, bir göz atmaya değer diye düşünüyorum. Gece bir kısmını tamamladığımız şehir turuna sabah da devam ediyoruz ve Dalmaçya kıyılarına burada veda edip Plitvice milli parkına gitmek üzere kara içlerine doğru yola çıkıyoruz.

Dalmaçya kıyısı boyunca uzanan Hırvatistan'da 1000'den fazla ada veya adacık bulunuyor ve bunlardan sadece 66'sında yerleşim bulunmuyor. Sizin gezi planınıza göre Dubrovnik, Split veya Zadar'dan feribotlarla rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir adayı seçip gitmenizi tavsiye ediyorum.