Masal Diyarlarının Yeryüzü Şubesi: Colmar 

Gözlerinizi kapatın ve zihninizde bir masal diyarı canlandırın deseler nasıl bir görsel yaratır beyniniz? Usul usul akan bir nehir olur muhtemelen. Nehir boyunca sıra sıra dizilmiş, cepheleri rengarenk boyanmış ve ahşap çerçevelerle süslenmiş, kiremit çatılı evler de olur. Bu rengarenk evleri birbirine bağlayan Arnavut kaldırımlı dar sokaklar da... Değil mi? Birçoğumuzun zihninde canlanan bu masal diyarı sadece hayallerde değil, gerçek hayatta da var ve adı Colmar!  Fransa’nın Almanya sınırına çok yakın olan Alsace bölgesinde bulunan Colmar, Rhine Nehri kıyısında kurulmuş huzur dolu bir kasaba. Tarihi 9.yüzyıla kadar dayanıyor, yani bir Orta Çağ yerleşimi. Orta Çağ yerleşimlerini çok seven biri olarak, kalbimin Colmar’da kalmaması gibi bir seçenek yoktu. Ben de gereğini yaptım ve kalbimin bir kısmını Colmar’da bıraktım. 

Colmar, Fransa
Kalbim Colmar'a kaldı.

Yüzyıllar boyunca Fransa ve Almanya arasında birçok defa el değiştiren Colmar, bu iki kültürün de izlerini taşıyor. Gerek dil, gerek mutfak kültürü, gerekse mimari olsun Colmar adete hem bir küçük Fransa, hem de bir küçük Almanya. Bu durum sadece Colmar’a özgü değil tabii ki, yakın çevredeki diğer küçük kasabalarda da bu kültürel ortaklık mevcut.  

Colmar, Fransa
Colmar, Fransa.

Çevre kasabalar demişken belirtmek gerekir ki Alsace bölgesi yüzyıllardır beyaz şarap üretimiyle meşhur bir bölge. “Alsace Şarap Rotası” diye bilinen, yaklaşık 170 km uzunluğunda olan ve 70’den fazla kasabayı kapsayan bir şarap tadım rotası bulunuyor. Şaraba özel ilgilisi olanların bu bilgiyi bir kenarda tutması, olası gezilerini belki de bu eksende planlaması güzel olabilir.

Alsace şarap rotası, Fransa
Alsace Şarap Rotası (kaynak: www.wineroute.alsace).

Colmar’a Ne Zaman Gidilir?  Colmar ve çevre kasabalar özellikle Noel zamanı çok daha masalsı bir havaya bürünüyor. Normal hali bile hayran bırakıyorken, ışıltılı Noel süslemeleriyle dolu, tarçın kokulu halini tahmin etmek hiç de zor değil. Bunun için en ideal zaman Aralık ayı olacaktır.

Colmar, Fransa
Colmar'ın kanal boyu dizili renkli evleri.

Bizim Colmar gezimiz Mart ayının sonunda gerçekleşti. Gündüz güneşli ve ılık olan hava akşam yağmuğa döndü ama yağmurda bile Colmar’ın yarattığı atmosfer bir başka. Colmar’da konaklamalı bir gezi düşünüyorsanız kesinlikle akşam da sokaklarda gezmeyi es geçmeyin. Gündüz yaşanan günübirlik turist kalabalığının ortadan kalktığı, tamamen sessizliğe ve yer yer de karanlığa bürünen Colmar sokakları başka bir keyif veriyor insana. 
Colmar, Fransa
Colmar'ın akşam ve yağmurlu modu.

Colmar’a Nasıl Gidilir?  Colmar ve Alsace bölgesi Fransa, İsviçre ve Almanya sınırlarının kesiştiği bir bölgede olduğu için bu üç ülkedeki havalimanlarını kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kullanabileceğiniz en yakın havalimanları: Strazburg Havalimanı/Fransa, Basel-Mulhouse Freiburg Havalimanı/İsviçre, Zürih Havalimanı/İsviçre ve Stuttgart Havalimanı/Almanya. Bu havalimanlarından Colmar’a ulaşım için ise tren seferlerini kontrol edebilir veya sizi en özgür kılacak ve farklı yerleri de kolaylıkla gezmenizi sağlayacak araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.


Colmar’da Nereler Gezilir?  Bazı şehirler vardır ki plansız, programsız, sadece sokaklarına dalıp, kalabalığı ya da hislerinizi takip etmek en güzel gezme şeklidir. Colmar da bu şehirlerden biri. Küçük yerleşimde kaybolma şansınız pek olmadan, meydanlardan, dar sokaklardan, nehir boyundan gezerek şehri keşfetmeniz çok keyifli olacaktır. Yine de bazı görülecek yerleri belirtmek gerekirse; 

La Petite Venise, Colmar, Fransa
Colmar'ın Küçük Venedik'i La Petite Venise.

La Petite Venise (Küçük Venedik): İnternette “Ara > Colmar > Görseller” adımlarını izlediğinizde karşınıza çıkacak fotoğrafların çekildiği bölge tam olarak burası. Kanal boyunca yan yana dizilmiş, ahşap çerçeveli, renkli evleri ile fotoğraflık ve doğal olarak turistik bir bölge. Bizim gezi rotamız spontane olarak Colmar’a yöneldiği için kalacak yer ayarlama işi de arabada çok hızlı bir şekilde oldu. Colmar’a varıp kiraladığımız Airbnb evini aramaya koyulunca bir baktık ki internette gördüğümüz, kanal boyu dizili, renkli evlerden birini tutmuşuz! O fotoğraf karesinin içerisinde olmak bizim için hoş bir sürpriz oldu. 

La Petite Venise, Colmar, Fransa
Küçük Venedik bölgesinin renkli evlerine biz de biraz renk kattık:).

Covered Market (Kapalı Pazar Yeri): Burası hemen Küçük Venedik’in köşesinde bulunan, kırmızı-turuncu kiremitleriyle dikkatinizi çekecek, eski bir bina. Yapımı 1865 yılı ile tarihleniyor! İçerisinde zeytinyağı, peynir, et, şarap, meyve ve sebze gibi çeşitli yiyecekler satılmakta. Yerel Fransız ürünlerinden almak isterseniz burası alışveriş için güzel bir seçenek olabilir. Ayrıca yemek yemek için mekanlar da mevcut.

Colmar, Fransa
Kapalı pazar alanı.

Maison Pfister:
Colmar’ın en ünlü evi burası ve yapımı 1537 yılına dayanıyor. Colmar’ı gezerken kesinlikle bu karakteristik köşe binanın önünden geçeceksinizdir. Sadece kafanızı kaldırıp dikkat etmeniz yeterli olacaktır.  

Maison Pfister, Colmar, Hayao Miyazaki
Colmar'ın en meşhur binası Maison Pfister.

Bu binayı özellikle belirtmemin sebebi sadece mimarisinden değil, benim gibi anime sevenlerin hoşuna gidecek bir detaya da sahip olmasından. Ünlü Japon anime ustası Hayao Miyazaki’nin animelerini kaçırmayanlar bu binayı belki animeden hatırlayacaktır. Miyazaki, “Howl’un Yürüyen Kalesi” adlı animeyi çizerken Colmar’dan çok etkilenmiş. Karekterlerden biri olan Sophie’nin kasabasını tasarlarken Colmar’dan ve başka Avrupa şehirlerinden de esinlenmiş. Animede Pfister Evi, günümüzdeki haliyle oldukça net şekilde görülüyor. 

Colmar and Hayao Miyazaki
Hayao Miyazaki'nin Howl's Moving Castle animesinde Colmar esintileri.

Colmar’da Yeme-İçme 

Colmar’ın yerel beyaz şaraplarından tatmadan dönmek olmaz diye düşünüyorum. Şarap seçerken bölgeye özgü olanlarda başı çekenleri deneyebilirsiniz; Riesling, Pinot Gris, Pinot Blanc ve Gewurztraminer. Küçük ölçekte ve biraz salaş da olsa birçok restoran seçenek mevcut. Hatta birçoğunun menüsünde Michelin ibaresi de yer alıyor. Biz şansımızı merkezi bir noktadaki Wistub La Petite Venise restoranından yana kullandık. Fransızca olan menüde garsondan, yemek fotoğraflarıyla extra yardım aldık fakat sonunda et ağırlıklı, başarılı bir seçim yaptık.

Colmar'da ne yenir
Wistub La Petite Venise'de yediğimiz akşam yemeği.

Genel olarak fiyatlardan bahsetmek gerekirse;
- 1 lt’lik şişe şarapların fiyat aralığı 22-145 Euro arasında çok seçenek sunuyor. 

- Ana yemeklerin fiyat aralığı 16-28 Euro aralığında 

- Tatlılar ise 6-8.5 Euro aralığında.

Sayfamı instagram’da da takip etmek isterseniz  instagram/sezinlegez


Colmar'ın ve yakın çevresindeki kasabaların masalsı atmosferini deneyimlemek için Alsace bölgesini kapsayan bir gezi planlayabilir veya İsviçre, Almanya gezilerinizin rotasını biraz daha genişletip bu bölgeyi de içine alacak şekilde planlayabilirsiniz. Her iki seçenekte de pişman olmayacağınızdan ve yüzünüzde sebepsiz bir gülümsemeyle gezeceğinizden eminim. Olası Colmar geziniz için şimdiden keyifli keşifler! 

 


İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez