Komşu Yayla Sal

Pokut'a kadar gelmişken komşu yayla Sal'a uğramamak olmaz. Pokut'a 15 dakika yürüme mesafesindeki Sal, aslında Pokut'tayken kafanızı sağa çevirdiğinizde gördüğünüz evler topluluğu. Pokut Yaylası'ndan Sal Yaylası'na orman içinden giden patika yolu takip ederek keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Araç yolu yok mu? derseniz, o da var :)

Sal Yaylası, Rize
Pokut'tan görülen evler topluluğu aslında Sal Yaylası. Ormanlık keyifli bir yol bu iki yaylayı birbirine bağlıyor.

2070 metre yüksekliğindeki Sal Yaylası, geniş panaromasıyla diğer Hemşim yaylalarında olmayan bir özelliğe sahip. Eğer yeterince uslu bir çocuksanız ve hava da açıksa Karadeniz'i bile görebilirsiniz.

Sal Yaylası, Rize
Sal Yaylası.

Yine ladin ve kestane ağaçlarından yapılmış geleneksel yayla evleri, adeta yaylanın meydanı olan Sal düzlüğü etrafına dizilmiş hem meydana hem de panaromik Kaçkar Dağları manzarasına bakıyor. Oldukça büyük olan bu düzlük, çocuklar gibi kolunuzu açıp bağıra bağıra koşma isteği uyandırıyor. Yani bende uyandırdığı his:)

Sal Yaylası, Rize
Sal düzlüğü etrafına dizili ahşap yayla evleri.

Muhtelif zamanlarda, muhtelif insanlarla gerçekleşen Karadeniz ziyaretlerimden derlenmiş, paket yapılmış bilgilerle karşı karşıyasınız. Zamanla bu yazı dizisine yeni yaylalar da dahil olacaktır. Takipte olun:)
Şimdilik bahsedeceğim yaylalar; Gito Yaylası»Pokut Yaylası»Sal Yaylası»Ayder Yaylası»Kavrun Yaylası

* Güneşin doğuşunu izle!
* Gece yıldızlarla kaplı gökyüzünü izle!
* Muhlama ye!
* Tulum sesini takip edip tanımadığın insanlarla el ele, omuz omuza halay çek!


Önceki Yazı
Sonraki Yazı

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez