Karadağ'ın Bodrum'u Budva

Bir gece ve iki günümüzü yakın mesafede olan Budva'da geçirmek için geri dönmek üzere hostelimizden ve Kotor'dan ayrılıyoruz. Budva otobüs terminalinden şehir içi otobüs seçeneği olmadığı için taksiyle (ki taksiler pahalı değil) rezervasyon yaptırdığımız otelimize gidiyoruz. Şehrin hemen yukarısındaki tepede yer alan otelin manzarası çok güzel. Biraz merdiven inip çıkmak gerekiyor ama Budva'da konaklama seçeneği arayanlara tavsiye ederim. Otelin internet sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Budva, Karadağ
Otelden Budva manzarası.

15-20 dakika yürüyerek sahile, yine surlarla çevrili eski kent merkezine gidiyoruz. Bembeyaz taş binalar ve sokaklarla çok hoş bir yerleşim Budva ama o kadar çok turist var ki; insanlardan, satıcılardan tadına varamıyorsunuz ve pek samimi, doğal bir yer gibi gelmiyor... Yine Türk turistlerin yoğunluğu kulağımıza çalınıyor. Surlardan çıkıp iç kısımlara doğru ilerleyen parktan Budva turumuza devam ediyoruz ve büyük bir daire çizerek surların yanındaki plajdan dolanarak yine aynı noktaya geliyoruz.

Budva, Karadağ
Beyaz panjurlu taş Budva evleri.

Hava çok kötü, fırtına ha patladı ha patlayacak. Bu yüzden sahilde yüksek sesle çalınan müziğe oynayarak eşlik eden çok az kişi var, şezlonglar tamamen boş. Karadağ'ın en popüler ve kalabalık tatil yeri, çılgın gece hayatıyla meşhur Budva; Karadağ'ın Miami'si diye nitelendiriliyormuş. Kısa süre sonra beklenen fırtınanın habercisi yağmur bastırıyor ve biz de otelimize kaçıyoruz. Balkonda yağmurlu Budva manzarası eşliğinde keyif yaparken kopan fırtına balkonda oturmamıza bile izin vermiyor. Akşamı odamızda muhabbet ederek geçiriyoruz. Fırtına sebebiyle Budva'nın o meşhur gece hayatını göremiyoruz. Ama sabah güneş yine merhaba diyor ve bizde balkonda Budva manzarası eşliğinde kahvaltımızı yapıyoruz.

Budva, Karadağ
Fırtına sebebiyle otel odasında kalmak durumundayız ama sabah güneş tekrar merhaba diyor.

Çok turistik olması, heryerin resort otellerle dolu olup yapaylık hissi yaratması gibi nedenlerden Budva'dan çok keyif aldığımı söyleyemeyeceğim. Benim şahsi fikrim olarak; Kotor veya Perast'ı Budva'ya tercih ederim.

Zaman:

25 Temmuz-3 Ağustos 2014

Rota:

İstanbul»Belgrad»Perast»Budva»Durmitor Milli Parkı»Priştine»İstanbul

Kadro:
4 kişi

Ulaşım:
İstanbul-Belgrad: Uçak (Pegasus ile 4-5 ay önce alınan biletlerle gidiş-dönüş 260 tl)

Belgrad-Podgorica: Tren
Podgorica-Kotor: Otobüs
Kotor-Perast-Budva: Minibüs/Belediye Otobüsü
Kotor-Durmitor: Özel araç (kaldığımız hostelin düzenlediği günübirlik tur)
Kotor-Bar: Minibüs
Bar-Priştine: Otobüs
Priştine-İstanbul: Uçak


Masraf:
Vize ücreti: Yok!

Seyahat sigortası: Yok!
Gidiş-Dönüş Uçak Bileti: 260 tl (Pegasus)
Beldrad Konaklama: 28€ (2 gece)
Kotor Konaklama:73€ (4 gece) Old Kotor Hostel'de kaldık tavsiye ederim!
Budva Konaklama: 30€ Vidikovac Apartments adında küçük, temiz bir otelde kaldık. Şehrin yukarısında yer aldığı için biraz merdiven çıkmanız gerekiyor ama manzara harika!


1 kişi için uçak bileti dahil tüm harcamalar toplamı (yeme-içme dahil): 420€


Dikkat Edilmesi Gerekenler:
* Uçuşların çok çeşitlilik sunmadığı Balkanlar'da; gidiş ve dönüş noktalarınızı gezi zamanınızı öngörerek iyice araştırın. Bizim zamanımız vardı ama biletleri alırken mesafelerin bu kadar uzun ve yorucu olacağını düşünmemiştik. Düşündüğümüzden daha fazla zaman geçirdik bir şehirden başka şehre giderken. THY veya Air Serbia ile Karadağ'ın başkenti Podgorica'ya direkt gidebilirsiniz veya yine Air Serbia seçeneği ile Kotor'a çok yakın küçük bir havaalanı olan Tivat'a gidebilirsiniz.

* Kosova ve Sırbistan arasındaki husumeti düşünerek bu ülkeler arasındaki geçişlerinize dikkat edin. Sırbistan, Kosova'nın bağımsızlığını kabul etmiyor hatta Kosova'yı haritalarda kendi ülkesinin bir bölümü olarak gösteriyor. pasaportunda Kosova damgası olan ziyaretçileri ülkesine kabul etmeyeceğini bildirmiş. Bizim gibi girişi Sırbistan'dan yapıp dönüşte Kosova üzerinden gelecekseniz bir sorun yok ama tersi yönde sorun yaşama ihtimaliniz olabilir. Bu önemli detayı planlarınızı yaparken göz önünde bulundurmanızı ve resmi kurumlardan daha kesin ve detaylı bilgi almanızı tavsiye ederim.

Belgrad'ta
*Kalemegdan'ı gez ve War Island'a karşı gün batımını izle!
*Dünyadaki en büyük ortodoks kilisi olan St.Sava Temple'ı ziyaret et!
*Nicola Tesla müzesine git!
*Savamala bölgesinde bulunan Miksek House'a uğra (tasarım ürünleri seviyorsan)
*Tuna nehrinde kano yap!
*Zemun bölgesini gez!

Karadağ'da
*Kotor'un taş sokaklarında gez!
*Kotor'da, surlara çıkıp Kotor ve körfez manzarasını izle!
*Perast'ta, sahildeki restoranlardan birinde Kotor Körfezi'ne karşı yemek ye!
*Perast'ta Kotor Körfezi'nde yüz!
*Perast'ta kanoyla Körfezi gez, adalara git!
*Avrupa'nın en derin kanyonu olan Tara Kanyonunu zipline ile geç!


Önceki Yazı
Sonraki Yazı

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez