Murgul Delikli Kaya Şelalesi

Murgul Delikli Kaya Şelalesi
Artvinli olmanın ve her fırsatta soluğu Doğu Karadeniz’de almanın bana verdiği yetkiye dayanarak şimdiye kadar azımsanmayacak bir “Doğu Karadeniz’de Gezilecek Yerler” içeriği paylaştım ve paylaşmaya da devam ediyoru
m!

Pokut Yaylası
Pokut Yaylası'nın en bilindik manzarası.

Zamanla daha da çoğalacak içerikler arasında; Kaçkar Dağları eteklerindeki yaylalardan (Ayder Yaylası, Gito Yaylası, Kavrun Yaylası, Pokut Yaylası, Sal Yaylası) tutun da Şavşat’ın insanı hayran bırakan pastoral hallerine (Şavşat Gezi Rehberi) ve Borçka’nın Karagöl’üne (Borçka Karagöl Gezi Rehberi) kadar Doğu Karadeniz’de görmek isteyeceğiniz bir çok yerle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilir, gezi planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.
Şimdi bu bilgilere yine Artvin’de bulunan, diğerlerine oranla daha az bilinen bir doğa parçasını daha ekliyorum: Murgul Delikli Kaya Şelalesi.

Murgul Delikli Kaya Şelalesi
Delikli Kaya Şelalesi.

Artvin’in başka bir ilçesi olan Murgul’da bulunan küçük ama orijinal bu şelale de gidip görülesi bir yer. Borçka’ya yakın mesafedeki bu nokta, Borçka Karagöl gezinizle rahatlıkla birleştirebileceğiniz bir rotaya dönüştürülebilir.

Murgul Delikli Kaya Şelalesi Ulaşım

Murgul’un Başköy köyünde bulunan şelaleye, merkezden yaklaşık 7 km’lik bir orman yoluyla ulaşılıyor. Yol toprak ve bizim aracımız alçak olsa da bir sorun yaşamadan kolaylıkla varıyoruz Delikli Kaya Şelalesi'ne. Yol boyu yer yer tabelalar bulunuyor ama yine de durup yerel insanlardan teyit almak her zaman olduğu gibi iyi bir fikir bence.

Murgul Delikli Kaya Şelalesi
7 metre yükseklikten akan Delikli Kaya Şelalesi.

Araç yolunun vardığı son nokta tam da şelalenin dibi oluyor. Bu durum beni ilk etapta şaşırtıyor çünkü araç yolundan sonra orman içinden geçen bir patika ile şelaleye ulaşacağımızı tahmin ediyordum. Araçların ulaştığı bu son nokta genişçe bir düzlük ve piknik için üstü kapalı ahşap masa ve banklar da bulunuyor. Burada pikniğinizi yaparken şelale manzarasını rahatlıkla izleyebilirsiniz.
Çok yükseklerden, ihtişamla akan bir şelale değil Delikli Kaya ama adından da anlaşılacağı gibi onu özel kılan; yıllar içerisinde büyük bir inatla üzerine aktığı kayayı delip yoluna devam etmesi olmuş. Önüne çıkan tortul kayaç yapısındaki kayanın içerisinde yaklaşık 4 metre çapında açtığı delikten akıp bir şelale oluşturmuş. Yedi metre yükseklikten akan bu şelale, her şelalede olduğu gibi dibinde de küçük bir dev kazanı (akarsuyun şelaleden düştüğü alanda oluşturduğu derin oyuk) oluşturmuş.

Murgul Delikli Kaya Şelalesi
Derenin zamanla kayada oluşturduğu delik.

Şelalenin yanındaki patikalardan yukarı, delik kayanın üzerine çıkmak, hatta dere yatağı boyunca orman içlerine doğru yürüyüş yapmak da mümkün. Doğu Karadeniz’de gezilecek farklı yerleri keşfetmeyi isteyenlerin listelerine ekleyebilecekleri küçük ama güzel bir nokta Murgul Delikli Kaya Şelalesi.

Güncel yazılardan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz 
 instagram/sezinlegez
→ facebook/sezinlegez

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez