Svaneti & Vardazia

Kafkaslar'da Bir UNESCO Dünya Mirası

Gürcistan son dönemde popüler olan bir ülke. Bu durumun başlıca sebepleri ülkemize yakın olması ve Türk vatandaşlarından vize talep etmemesi. Popüler Gürcistan şehirlerinden Batum benim de birçok kez bulunduğum şehirlerinden ama benim gözüm daha uzaklarda, daha yükseklerde!

Gürcistan planlarım memleketten (Arhavi'den) başlıyor tabii ki :)

Svaneti Kuleleri
Svaneti, Gürcistan'ın kuzeyinde yaklaşık 2400 metre yükseklikte kurulu 4 köyden oluşan bir bölge. Kafkaslar'da hatta Avrupa'da yerleşimin olduğu en yüksek yer olma özelliğinde. Etrafı 3000-5000 metrelik zirvelerle çevrili bu zorlu coğrafyada yağmalardan dolayı hayat daha da zormuş. Bu yüzden buranın yerlileri yaptıkları taş evlerin kapılarını 3 metre yukarıda yapmışlar. Uzaktan kule gibi görülen küçük yapıların hepsi aslında ev! Bu kule evler 9. ve 12. yüzyıllar arasında yapılmış ve en gencinin yaşı 200! UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen bölge tabii ki buraya gitmek için iştahımı kabartıyor.

Kule evleriyle Svaneti (foto kaynak: amusingplanet.com)

Vardazia
Gürcistan'daki başka bir UNESCO Dünya Mirası bu 12. yüzyıldan kalma devasa yeraltı şehri ve manastır. 800 yıldan fazla bir tarihe sahip bu yer bizim Göreme bölgesindeki gibi kaya içerisine oyulmuş.

Vardazia (foto kaynak:wikipedia.org)

Güncelleme (10.02.2016): Pegasus Havayolları'nın sayfasında yeni bir güzergah olarak Gürcistan'ın Kutaisi şehrini görünce gözlerim parladı ve yaklaşık 6 ay öncesinden Eylül 2016 için hemen biletimi aldım. Gözlerimin parlama sebebi Kutaisi'nin Mestia bölgesine yaklaşık 4 saatlik bir mesafede bulunması ve nispeten ulaşımın zor ve uzun olduğu bu bölgeye hayalini kurduğum gezinin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesiydi. Ama bu sevincim Pegasus'tan gelen mesajla yıkıldı. Çünkü Kutaisi uçuşunu iptal etmişler. Kutaisi gibi küçük bir noktaya uçacaklarını görünce zaten çok şaşırmıştım ki pek uzun sürmedi bu durum. Bakalım ne zaman nasıl gerçekleşecek bu gezi...

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez