Arnavutluk Bizi Bekler, Hayde!

Yine bir resmi tatil ve yine geziyle değerlendirilmesi gerektiğine inandığım bir fırsat! 19 Mayıs tatili, çok uzatılası duruyorken aylar öncesinden karpuz kabuğu gibi düşüyor aklıma "nereye gitsem?"

Bu seneyi Schengen vizesiz geçirme yolunda emin adımlarla ilerlerken artık bir bağımlılığa dönüşen Balkanlar'ı eşeliyorum (son 3-4 yıldır her sene bir veya iki Balkan ülkesine gidiyorum). Gözüme Arnavutluk'u kestiriyorum bu sefer ve nispeten iyi bir fiyata Pegasus'tan İstanbul-Tiran biletlerimi alıyorum.

Gezinin tarihi belli; 19-22 mayıs. Gezinin kadrosu belli; ben, bizzat, kendim! Geriye sadece araştırmalar kalıyor. Başkent Tiran'a ek olarak gezi rotasına nereyi ekleyebilirim diye araştırmamı birazcık daha genişletiyorum. Makedonya'da Ohrid, Arnavutluk'ta Berat veya Gjirokasker ile ilgili fazladan bilgileri de not defterime yazdıktan sonra rotamı o anki ruh halime bırakıp sırt çantamla çıkıyorum yola. Balkanlar vizesiz, Balkanlar yakın, Balkanlar ucuz ve Balkanlar keşfedilmeyi bekliyor... Arnavutluk'taki ilk şehir; Tiran. Keyifli okumalar!

Zaman:
19-22 Mayıs 2016

Rota:
İstanbul
»Tiran»Berat»İstanbul

Kadro:
Ben, kendim, bizzat şahsım:)

Ulaşım:
İstanbul-Tiran: Uçak (Pegasus ile 3-4 ay önce alınan biletlerde gidiş-dönüş 310 tl)
Tiran-Berat: Otobüs (400 Lek=3
€)
Tiran-İstanbul: Uçak

Masraf:
Gidiş-Dönüş Uçak Bileti: 310tl
Vize Ücreti: Yok!
Tiran Konaklama: 20
€ (2 gece) Block Bölgesindeki Propaganda Hostel. İdare eder kategorisindeydi hostel ama başka bir hostel veya otel de deneyebilirsiniz.
Berat Konaklama: 10
€ (1 gece) Konaklarının alt katındaki odaları kiralayan çok sevimli bir Müslüman ailenin odasını kiraladım. İçinde banyosu olan gayet temiz bir seçenek. "Tomar Shehu" adındaki pansiyonları tam şehir merkezinde. Ulaşmak isterseniz mail adresi; tomarshehu@hotmail.com. Amca giderlen kartını da verdi, telefon numarası isteyenler olursa mesaj atın, ileteyim:)
Yeme-İçme: 20

Uçak bileti hariç tüm harcamalarım: 65€ (Arnavutluk çok ucuz bir ülke, söylemiş miydim? :)

Tiran'da
* Gündüz-gece Block bölgesinde gez, ye, iç!
* Enver Hoca Müzesi olarak yapılan ve şuan terk edilmiş olan Piramid'e tırman!
* Ucuz ve leziz İtalyan ve Balkan mutfağından örnekler ye!

Berat'ta
* Dar taş sokaklarında kaybol!
* Osum Nehri'nin karşı kıyısındaki yerleşim Gorica'yı gez!
* Kaleyi gez!


Sonraki Yazı

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez