Belçika: Zamanda Yolculuk

Havanın iyice serinleyip, yaz modundan beni sürüklercesine çıkarmasıyla anlıyorum ki; kışın yaptığım gezilerin yazılarının yazılma vakti gelmiştir artık...

Mart ayının sonlarına doğru yolum, 10 yıl sonra tekrar Belçika’ya düşüyor. Üniversiteden bir arkadaşımızın Leuven’da çalışmaya başlaması hem ziyaret hem gezi amacıyla küçük bir arkadaş grubu olarak kendimizi Belçika’da bulmamıza sebep oluyor. Belçika’ya ilk gidişim ağustos ayındaydı ama yağmurunu esirgememişti benden. Bu sefer ise kışın sonlarına denk geliyorum. Kar görmüyorum ama rüzgarı ve soğuğu yetiyor (tabii ki bu durumda benim biraz fazla üşüyen biri olduğum gerçeğinin de payı vardır, sizi korkutmuş olmayayım). Belçika'ya il gidişimde sadece başkent Brüksel’de bulunmuştum ama bu sefer genellikle kuzey şehirleri olmak üzere birçok şehri gezme fırsatı buluyorum. Üssümüz Leuven olmak üzere; Belçika’nın demir ağları ile günübirlik Bruges, GentAntwerp ve Brüksel’i geziyoruz.

Bu şehirlere geçmeden önce birazcık Belçika hakkında genel bilgiler vermek ve “Neden Belçika?” sorusunun olası cevapları üzerinde biraz durmak iyi bir başlangıç olacaktır.

Belçika
Yolum, 10 yıl sonra tekrar Belçika'ya düşüyor.

Belçika Hakkında Genel Bilgiler

Resmen bir krallık olan Belçika; federal yapıya sahiptir ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Kuzeyde yer alan bölge (Brüksel hariç) Flaman bölgesi olarak geçmekte ve resmi dili Hollandaca yani Felemenkçe’dir. Güneydeki bölge ise Valon bölgesi olarak geçmekte ve resmi dili Fransızca’dır. Son ve en küçük bölgesi Brüksel bölgesidir ve dil olarak hem Felemenkçe hem de Fransızca kullanılmaktadır.

Bu bilgilerden de görüldüğü üzere çok dilli bir ülke ile karşı karşıyayız. Hatta Valon bölgesinin doğusundaki küçük bölgede Almanca konuşulduğunu da ekleyerek durumu biraz daha karıştırayım. Bu üç resmi dilin en çok konuşulanı %60’a yakın oranla Felemenkçe’dir. Fransızca, Felemekçe, Almanca derken endişeye kapılmanıza gerek yok aslında, çünkü İngilizce ile her yerde rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

Belçika'nın federal bölgeleri (foto kaynak: polgeonow.com).


Komşuları Fransa ve Almanya’ya oranla oldukça küçük bir ülke olsa da uluslararası arenada önem taşımakta Belçika. Avrupa Birliği’nin kurucu ülkelerinden biridir ve NATO, BM gibi pek çok örgüte üyedir. Bu yüzdendir ki başkent Brüksel; Washington D.C ile beraber diplomat ve yabancı basın mensubu sayısının en fazla olduğu şehirdir.

Bu, resmi ve sevimsiz duran bilgilerden sonra olayı biraz daha ilgi çekici hale getirip, belki de hiç duymadığınız özelliklerinden bahsedeyim Belçika’nın;

* Dünya’da kilometre kare başına en fazla kale düşen ülkedir. Küçük bir ülke olmasına rağmen tarihi kalelerin sayısı oldukça fazla.

* Dünya’da kilometre kare başına en fazla çizer (çizgi roman) düşen ülkedir. Meşhur çizgi romanlar TentenŞirinler ve bizim bildiğimiz adıyla yalnız kovboy Red Kit Belçikalı çizerlerin eserleridir.

Belçika'da sokaklara taşan çizimler (foto:theculturemap.com).

* Günümüzde dilimize de entegre olmuş “Spa” kelimesinin kökeni Belçika’ya dayanmaktadır. Belçika’nın doğusunda bulunan Spa adındaki küçük yerleşim; Antik Roma döneminden beri sağlık ve tedavi amacıyla kaynak sularından faydalanılan bir yerdir ve spa ismi de buradan gelmektedir.

Neden Belçika'ya Gitmeli?

* Çikolataları İçin!

Yaklaşık 400 yıldır çikolata üreten bir toplumdan bahsediyoruz! İşi ne kadar ilerletmiş olabileceklerini düşünün... Yılda 220 bin ton çikolata üreten ülkede 2 bin tane çikolata dükkanı olduğu tahmin ediliyor.

* Biraları İçin!
100’den fazla bira çeşidi ve yüksek alkol oranları düşünülünce Belçika’da leyla zamanlar sizi bekler! Her bira markasının kendine özgü tasarlanmış bardaklarının olması da ayrı bir hoşluk. Her farklı siparişte nasıl bir bardakla ve tatla karşılaşacağınızı merakla bekleyeceksiniz

Belçika birası
Favori Belçika biralarımdan bir seçki!

* Waffle İçin!
Waffle’ın Amerikan olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Amerikalılar, Belçika waffle’ı ile 1964 yılındaki dünya fuarında tanışmışlar. Belçika'da iki çeşit waffle bulunmakta ve genellikle Brüksel stili waffle daha popüler. Bizdeki yapılışının aksine orjinal waffle; çilek veya muz gibi meyvelerle ve pudra şekeriyle oldukça sade ve inanılmaz lezzetlidir! Gent'te yediğim o waffle'ı düşünmek bile ağzımı sulandırıyor... Gent yazısında o mekanı da belirteceğim, beklemede kalın!
Sezin çalışıyor! işte Gent Gezi Notları

Belçika waffle
İşte kalbimi alan waffle :)

* Midye-Patates İçin!
Midye Belçika mutfağında gayet meşhur bir yemek. Şarap, soğan, maydanoz ve tereyağ ile haşlanıp tencere içerisinde servis edilen midyenin tamamlayıcısı patates kızartması ve Belçika birasıdır. Patates demişken belirtmek gerekir ki; “french fry” olarak isimlendirilen patates kızartması aslında Fransız değil, Belçika icadıdır. Es geçmeyelim!

Belçika midye patates kızartması
Midye-patates ve bira üçlüsü.

* Sanat İçin!
İster 15.yüzyıldan kalma  Jan van Eyck’in Gent Altar Panosu olsun, ister Michelangelo’nun çocuk İsa ve Meryem Ana mermer heykeli olsun, isterse de Belçikalı meşhur sürreal ressam René Magritte’in tabloları için olsun; Belçika’da sanata dair bir şeyler arayanlar eli boş dönmeyecek

* Mimarisi İçin!
Gotik mimarinin tüm ihtişamıyla yükselen; kilise, kale veya üniversite gibi kamusal yapıların yanında kendine özgü sivil mimari örnekleri de oldukça etkileyici. Tuğlaların turuncuya boyadığı, basamaklı çatı formlarıyla omuz omuza verip kanal veya meydan boyunca dizili şirin evlerle dolu şehirler o kadar tipik ve standartlaşmış ki benzer meydanlar ve binalar hangi şehirde olduğunuzu karıştırmanıza bile sebep olabilir.

Belçika mimarisi
Basamaklı çatı formları ve tuğlalarıyla tipik Belçika yapıları.

Hangi şehirde olduğunuzu karıştırsanız bile çok net bir hissiyat var ki o da kesinlikle yaşadığınız yüzyılın içinde olmadığınızı hissetmek olacak Belçika’nın birçok şehrinde. Sizi biraz Belçika’ya hazırladığıma göre zamanda yolculuğa başlayabiliriz artık! Hazırladığım video ile bu gezi yazısı dizisinde sizi nelerin beklediğine bir göz atın isterseniz, ben de bu esnada ödevime çalışıyor yani şehir notlarımı tamamlıyor olacağım. Keyifli seyirler!

Zaman:
17-22 Mart 2017

Rota:
Milano»Leuven»Mostar»Bruges»Antwerp»Brüksel»Lüksemburg»Milano

Bu gezi, diğerlerinden farklı bir gezi. Bir ay süren ve Milano'dan başlayıp, Belçika ve Lüksemburg'ta devam edip, sonra tekrar Milano'da biten bu gezi bir nevi arkadaş-kuzen ziyareti. Bu yüzden ulaşım ve genel masraflar konusunda detaylı bilgiyi es geçiyorum bu sefer.

* Waffle, midye, patates kızartması, çikolata gibi meşhur oldukları tatları dene!
* Yüzlerce çeşit Belçika biralarından iç!
* Çizerlerin süslediği duvar resimleriyle dolu sokakları gez!
* Bruges'un sokaklarında orta çağ ruhunu yaşa!
* Bruges'da kanal turu yap!

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez