Renkler Ülkesi Fas

İki haftalık Türkiye ziyaretimden sonra Valensiya’ya dönüşümün üzerinden 24 saat geçmemişti ki, kendimi tekrar sırt çantamı doldururken buluyorum. Bu sefer hedef oldukça farklı bir ülke, hatta kıta; Fas yani Afrika kıtasu! İstanbul’da yaşamış, hatta aynı gün içerisinde bazen birkaç kere kıta değiştirmiş biri olarak “farklı bir kıtaya ayak basmak” fikri her ne kadar sıradan gelse de, bu sefer kıta ile birlikte değişen çok şey oluyor.

Fas Gezisi
Renkler ülkesi Fas!

Bir yıl İspanya’da yaşayacağım belli olduğundan beri kafamdaki iki ana hedeften biriydi Fas (ikinciyi merak edenler için; Portekiz). Bu geziyi hem tek başıma gerçekleştirmek istemiyordum hem de en az bir hafta kalıp ülkenin farklı şehirlerini görmek, farklı dokulara, renklere tanıklık etmek istiyordum. Valensiya'daki bazı arkadaşlarımın Fas'a gideceğini duyunca onlara katılmak için Ryanair'den çok ucuza (15€ kadar ucuz) gidiş dönüş biletimi aldım. Fakat sonra arkadaşlarımın gezilerini iptal ettiklerini öğrenince elimde biletlerimle kalakaldım. Tek başıma gider miyim gitmez miyim diye düşünürken sosyal medyada ortaya attığım laf tam karşılığını buluyor. İspanya’nın kuzeybatısında, Galiçya’da yaşayan arkadaşlarımdan dördünün de Fas gezisi planladığını öğreniyorum. Hatta birbirimizden habersiz aldığımız uçak biletlerimizin aynı günlere denk geldiğini öğrenince hepimiz bu tesadüfe şaşırıyoruz. Onlar; Portekiz-Porto'dan, ben İspanya-Valensiya’dan Marakeş’te buluşmak üzere yola çıkıyoruz. Kısıtlı zamanım olduğu için ufak bir internet araştırmasından, arkadaşların internetten rezervasyon yaptığı hostelin adresini not defterime yazdıktan ve okulun kütüphanesinden Fas gezi kitabını aldıktan sonra yola koyuluyorum.
Fas gezi notları serisinin ilk yazısı  Marakeş Gezi Notları

Zaman:
10-17 Şubat 2011

Rota:
Valensiya
»Marakeş»Tanaghmeilt»Fes»Şafşavan»Rabat»Marakeş»Valensiya

Kadro:
5 kişi

Ulaşım:
Valensiya-Marakeş: Uçak (Ryanair 15
)
Marakeş ve sonrası: Kiralık araç (6 günlük 230€)
Marakeş-Valensiya: Uçak

1 kişi için uçak bileti dahil tüm harcamalar toplamı: 240€
(Tabii ki bu fiyat İspanya'dan yapılan bir gezi için. Türküye'den yapılacak bir gezide uçak biletlerinin pahalı olması bu bütçeyi etkileyecektir. Ama belirtmem gerekir ki genel olarak yeme-içme ve kalmaya çok fazla para harcamayacağınız bir gezi rotası çünkü Fas ucuz bir ülke, özellikle de Avrupa'ya kıyasla)

* Marakeş'te Jemaa el-Fnaa meydanındaki karmaşaya dahil ol!
* "Souk" denilen pazara dalıp, renkler, dokular, kokular arasında kaybol!
* Deri çanta,sandalet al! (Genelde alışverişe dayalı olmaz gezilerim ama burası alışveriş için harika! Hem ucuz hem de çok orjinal)
* Medina dışına çıkıp Fas'ın modern yüzüyle tanış!
* Ouzoud şelalelerinde 110 metreden akan suyu izle ve dinle!
* Geleneksel Berberi yemeği olan tajin ye!
* Taze naneli yeşil çay iç!
* Fes'te deri işleme veya boyama atölyesine git!
* Şafşavan'ın mavi-beyaz dar sokaklarında huzur içinde kaybol!
* Rabat'ta Kasbah of the Udeyas'ı gez ve Atlas okyanusunu izle!


Benim bu gezide yapamadığım ama sizin yapmanızı tavsiye ettiklerim;
* Atlas okyanusu kıyısındaki Essaouira şehrine gidin!
* Sahara Çölü ile Marakeş arasında terkedilmiş bir yerleşim olan Kasbah Telouet'e gidin!
* Berberi dilinde çölün kapısı anlamına gelen, dünyanın en büyük film südyosundan biri olan Atlas Studios'un bulunduğu ve Game of Thrones da dahil olmak üzere birçok tarihi film çekimlerine ev sahipliği yapmış Ouarzazete'e gidin!
* Sahra çölü olan Erg Chebbi'ye gidin, hatta bedevilerin düzenlediği birkaç günlük çöl turlarına katılın!


Sonraki Yazı

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğüm Diğer Yazılar

X

Facebook Sayfamızı Beğenin!

facebook.com/sezinlegez