sezinlegez.com

Tanzanya

Zaman : 01-11 Temmuz 2016
Rota     : Dar es Salaam » Mikumi Ulusal Parkı » Stone Town » Kendwa
Bütçe  : 1800 $
Gezi Detayı
Yapmadan Dönme
Galeri
Video
 
Kızıl Topraklardan Beyaz Kumlara Tanzanya

"Televizyonda kanalları değiştirirken Afrika Otelleri adında bir programa denk geliyorum. Programda; tropik, masalsı atmosfere sahip bir adada bulunan oteller tanıtılıyor. Genellikle tek katlı, bungalov tarzı lüks suitlerin turkuaz rengi denize karşı dizildiği bu adanın neresi olduğunu merak ederken bir taraftan da ada hakkında anlattıklarını not tutuyorum. Çok beklemeden adanın adı çıkıyor meydana; Zanzibar!

Tanzanya'ya bağlı, yarı özerk olan bu ada; dergilerde, televizyonlarda gördüğümüz hayran bırakan turkuaz  rengi denize ve bembeyaz kumlara sahip. O tablonun içinde olmayı hayal etmemek imkansızken ben de tabii ki listeye ekliyorum Zanzibar'ı." diye not tutmuşum bu yıl blog'un "hayaller" bölümünde. Ne şanslıyım ki; kendimi o tablonun içinde, hatta daha fazlasında buluyorum!

hayalden gerçeğe tanzanya
Bir hayalden gerçeğe Tanzanya

 

Ülkemizin Rus uçağını düşürüp, krize sebebiyet vermediği paralel bir evrende şimdi Moskova ve St.Petersburg yazısı okuyorsunuz aslında. Ama hala bu evrende olduğumuza ve Rusya ile ilişkiler daha yeni düzelmeye başladığına göre biz çoktan Rusya planlarımızdan vazgeçip rotamızı tam tersi yöne çevirmiş oluyoruz.

Birlikte Rusya planları yaptığımız dört kişilik lise dostları grubuna bomba gibi düşüyor uçak haberi. Rusya'da yaşayan arkadaşımızdan alınan son durum bilgilendirmesinin karanlığını, Qatar Airways'in akıllara zarar %40 indirim kampanyası aydınlatıyor. Böylece bizim hayaller; beyaz gecelerden beyaz kumsallara dönüyor.

Qatar Airways'in kampanyasına bir de online uçak bilet satış sitesi olan Turna.com'un kendi kampanyasının da eklenmesiyle yarı fiyatına biletlerimizi alıyoruz. Biletleri çok önceden (6 ay kadar) alınca, araştırma ve planlama yapmaya çok vaktimiz oluyor. "Bu 10 günü nasıl en verimli şekilde geçiririz?", "Tanzanya'da neler yapılabilir?", "Nereler görülebilir?" konulu uzun yazışmalar ve konuşmalar sonrası rotamızı belirliyoruz; varış noktamız Dar es Salaam'a yakın bir milli park olan Mikumi'de (ülkenin kuzeyindeki Serengeti Milli Parkı'na göre) safari ve sonrası Zanzibar'ın beyaz kumları,  turkuaz mavisi denizi, palmiye ağaçları...

Tanzanya safari
Mikumi Milli Parkı'nda safari

 

Ne Zaman Gitmeli ?

Güney Yarım Küre'de yer alan Tanzanya için en iyi gezi mevsimi; kış (yani bizim yaz mevsimimiz). Yağışın olmadığı ve sıcaklığın da çok yükseklerde seyretmediği (25-30°C) kuru sezon yani haziran-ekim ayları en ideal zaman. Vahşi yaşamı gözlemlemek için de haziran-temmuz ayları en iyi zamanlar olarak belirtiliyor. Yağmurun olmadığı bu kuru dönem başka bir güzelliği de getiriyor; sivrisineklerin az olması. Bizim de temmuz ayına gelen bu gezimizin zamanlaması mükemmel oluyor; ne çok sıcak, ne yağmurlu, ne de sivrisinekli!

zanzibar
Zanzibar adasından bir gün batımı

Hazırlıklar

Bu sefer rota çok farklı bir coğrafya olduğu için hazırlıklar da buna göre şekilleniyor. Mesela sağlık mevzusu giriyor işin içine. Daha önce hiçbir seyahatim öncesi aşı olmamışken bu sefer soluğu Karaköy'deki Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nde alıyorum. Web sitelerinde Tanzanya'da sık görülen hastalıklar; hepatit A, tifo, sarıhumma ve sıtma olarak belirtiliyor. Ama seyahatiniz için zorunlu olan sadece sarıhumma aşısı. Tanzanya'ya girerken gümrük kontrolünde aşı kartınızı soruyorlar ama aşı yaptırmamışsanız da hemen orada 15$ karşılığında aşı olabiliyorsunuz. Gitmeden bu işleri halledeyim derseniz; seyahat tarihinizden 1 ay önce Karaköy'de Kadıköy iskelesinin hemen karşısındaki Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nde ücretsiz sarıhumma aşınızı yaptırabilir ve sıtma ilacınızı alabilirsiniz. Verilen sıtma ilacı korunma amaçlı olup, seyahate çıkmadan bir hafta önce başlanması ve döndükten sonra da bir hafta devam edilmesi gerekiyor. Müdürlüğün sitesinden daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler şurada biraz soluklanabilir.

seyahat sağlığı
Haydi gezginler aşıya!

 

Sağlık mevzularıyla ilgili internetten yaptığımız araştırmalara, Gana'da yaşayan bir arkadaşımızın da tavsiyeleri ekleniyor; Türkiye'de sıtma tedavisinde kullanılan ilaç bulunmadığı için işi garantiye almak isterseniz Tanzanya'dan sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaç alıp getirebilirsiniz (ki bize önerdiği ilaç Koarten). İlacı 6 ay saklamak ve grip için bile olsa doktora gittiğinizde Afrika'da bulunduğunuzu belirtmek diğer bir dost tavsiyesi. Bize Türkiye'de verilen ilacı kaybeden arkadaşımız için Tanzanya'da birçok eczaneye o ilacı soruyoruz ama genelde korunma amaçlı değil, tedavi amaçlı ilaçların olduğunu öğreniyoruz. Buradan da sık rastlanılan ve çok da ürkülmemesi gereken bir hastalık olduğu sonucuna varıyoruz:) Bu kadar hastalık muhabbetinden sonra içinizi rahatlatmak isterim ki; hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadık, paniğe gerek yok! Sadece biraz dikkatli olmanız gereken durumlar olabilir. Onları da şöyle sıralayabilirim;

Sivrisineklerden korunmaya bakın sıtma riskini azaltmak için. Yanınızda sinek ilacı, bileklik veya ev yapımı sirkeli, limonlu karışımlardan bulunsun (tarif isteyenlere bilahare iletebilirim:))

Açıktan su içmeyin, şişelenmiş sular tercih edin.

İçerisine buz atılmış içecekler içmeyin.

Pişirilmiş, sıcak yemekler yiyin.

Et tüketirken dikkatli olun. Kötü koşullarda saklandığından şüphelendiğiniz etleri tüketmeyin.

Sık sık ellerinizi yıkayın.

Açık suyla yıkanmış sebze ve meyveleri tüketmeyin.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için her gün bir tane hindistan cevizi suyu için, ananas yiyin.

Konaklama

Kalınacak yerlerin hepsini önceden internet üzerinden ayarladık ve hepsi de çok başarılı seçimlerdi. Safari, bu gezinin en pahalı aktivitesi oldu. İki günlük safari için bile fiyatlar oldukça pahalıydı. Durum böyle olunca araştırma süreci ve sonrasında tur firmalarıyla uzun ve detaylı yazışmalar sonucu Kanuth Adventures firmasında karar kıldık ve ondan da gayet memnun kaldık. Safari fiyatları kalacağınız yere göre çeşitlilik gösteriyor; milli parkın içinde yer alan çadırlarda ya da banyolu, tek katlı küçük evlerde kalabilir veya parkın dışındaki küçük yerleşimlerde kalmayı seçebilirsiniz. Planınıza göre bu safari firmalarıyla iletişime geçip detaylı bilgi ve safari programı alabilirsiniz. Biz Kanuth ile anlaştık ama öncesinde birçok firma ile mailleştik. Seçeneklerin bol olması açısından onların isimlerini de paylaşıyorum;

Wildness Safari (http://www.authenticsafaritanzania.com)

Bush Routes Adventures (http://www.bushroutes.com/index.html)

Foxes Safari Camps (http://www.foxessafaricamps.com)

Leopard Tours (http://www.leopard-tours.com)

tanzanya konaklama
Konaklama seçimlerimizin hepsi başarılıydı

 

Anahtar Kelimeler

Seyahat ederken yerel dile ait birkaç kelime bilmek sempatiklik katsayınızı arttırabilir. Tanzanya'da ingilizce de yerel dil ve herkesle çok rahat iletişim kurabilirsiniz ama en azından teşekkür ederken kendi yerel dilleri Shawili dilini kullanmak güzel bir jest olabilir. İşte Shawili dilinden birkaç kelime;

Karibu: Hoşgeldiniz

Jambo: Merhaba

Ashante: Teşekkürler

Hakuna Matata: Problem yok (ki bu çok popüler bir deyiş)

Mzungu: Beyaz adam (ki biz oluyoruz bu)

Poli Poli: Yavaş Yavaş (ki ülkedeki sakin, yavaş, huzurlu yaşamın kilit lafı. Gereksiz acele edilen durumlarda sıkça                     duymanız kuvvetle muhtemel)

tanzanya'ya hoşgeldiniz
Tanzanya'ya hoşbulduk:)

 

Para

Amerikan Dolarıyla tüm alışverişlerinizi yapabilirsiniz ama bazı yerlerde özellikle yerel para olan Tanzanya Şilini tercih edenlerle karşılaşabilirsiniz. Belli bir miktar para bozdurmak yararlı olur. Özellikle Stone Town'da döviz bürosu aradı gözlerimiz gezerken ama göremedik. Havaalanında dolarınızı Tanzanya şilinine çevirerek işinizi garantiye alabilirsiniz.

Genel Tavsiyeler

Anahtar tavsiyem her yerde pazarlık yapmanız! Ülkeyi kocaman bir kapalı çarşı gibi düşünebilirsiniz. Bir pazarlık oyunu sürüp gidiyor (ki benim gibi pazarlıktan hiç anlamayan biri bile bu oyuna çok ısındı hatta eğlenceli bile geldi). Satıcılar bir fiyat söylüyorlar ama bunun üzerinden pazarlık payı olduğunun farkındalar ve tabii ki pazarlık payımız var diye belirtiyorlar bile. Taksiye binmeden de pazarlık yapmalısınız. Söyledikleri fiyatın 3'te 1'ini bile çekinmeden söyleyebilirsiniz. Hatta hediyelik eşya satıcıları fiyat söylemeden önce sen ne kadar verirsin şeklinde başlıyorlar olaya. Gezi boyunca birçok Türk'le karşılaştık, hem onlarla hem de yabancı turistlerle taksi ücretleri konusunda muhabbetlerimiz oldu. Mesela Stone Town'dan Kendwa'ya bir saatlik yolculuk için biz 20$ öderken Amerikalı turistler 70$ ödemişler. Serbest piyasayı düşünün...

afrika çocukları
Herkes çok güzel, özellikle çocuklar!

 

İnsanların fotoğraflarını çekmeden önce sormanız iyi olabilir. Zira fotoğraf çektikten sonra para isteyenler olabiliyor. Özellikle çocuklar yarı masum, yarı çekingen edayla "money" diye isteklerini dile getiriyorlar. Yanınızda şeker gibi bir şey varsa verebilir veya minikleri 1$ ile sevindirebilirsiniz. Fotoğraf konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadım, sadece plajda yosun toplayan kadınlar  biraz agresif davrandılar, bağırıp çağırdılar. No photo, money! şeklinde dertlerini ilettiler. İşte böyle zamanlar "Hakuna Matata"yı kullanmak için uygun durumlar:)

Tanzanya'da prizler İngiltere'deki gibi üç dişli. Yanınıza bir dönüştürücü alabilirsiniz veya en ucuz ve pratik olarak bir odun parçası ile prizi kullanılabilir duruma getirebilirsiniz. Prizlerin yanında açma-kapama düğmesi bulunuyor ama yine de metal bir parça ile bunu denemeyiniz:)

tanzanya priz
Böyle bir dönüştürücü işinize yarayabilir

 

Genel olarak endişelenmeniz gereken hiçbir şey yok aslında Tanzanya'da. Sadece ilk etapta alışık olmadığınız bir yoksulluk ve plansızlık (mimari ve şehircilik anlamında) ile karşılaşıyorsunuz. Ama insanlar kötü niyetli değil, aksine çok sıcakkanlı ve beyazlara karşı sempatik bir yaklaşımları var.

Tanzanya insanlar
Aşırı ilgi sebebiyle şaşıran "mzungu"

 

Uzun bir giriş yazısı oldu ama böyle bir gezi planlayanların işine yarayacak genel bilgileri es geçmek istemedim. Satır aralarına tavsiyeler sıkıştırmaya devam edeceğim ama şimdi yolculuk başlasın!